Wybierz format pliku, który chcesz pobrać

5 nieoczywistych pomysłów na koszty firmowe (odc. 19)

Dodano: 2014-03-07

Wyświetleń: 46249

Czas trwania: 03:57

Opis materiału 5 nieoczywistych pomysłów na koszty firmowe (odc. 19)


         Koszty w firmie - sprawdź również:

► 5 sytuacji, w których żywność może stanowić koszt
http://www.infakt.pl/blog/koszty-zywnosci/
► Jak rozliczać w firmie koszty mieszkaniowe?
http://www.infakt.pl/blog/koszty-mieszkaniowe-w-firmie/

Transkrypcja: https://www.infakt.pl/blog/wp-content/uploads/2018/02/5-Nieoczywistych-Pomyslow-Na-Koszty-Firmowe-inFakt-tv.pdf. 

Witajcie w kolejnym odcinku inFakt TV. Dzisiaj zajmiemy się tematem ważnym dla każdego przedsiębiorcy, czyli kosztami firmowymi. A konkretnie ciekawymi pomysłami na koszty. 

Dlaczego to ważny temat? O tym opowiadałem już w poprzednim odcinku o kosztach -- tutaj można kliknąć i obejrzeć. W wielkim skrócie -- koszty, czyli wydatki „na firmę", obniżają podatek dochodowy. Im wyższe koszty -- tym niższy podatek. Dlatego koszty powinny być jak najwyższe. A do tego trzeba wiedzieć co może być kosztem. Przed Wami zatem 5 ciekawych i nieoczywistych propozycji na koszty.

Pomysł 1 -- rower

Z roweru w firmie może korzystać każdy przedsiębiorca, nie tylko dostawca pizzy, jakby się mogło wydawać. Innymi słowy, koszt roweru możesz rozliczyć, jeśli dojeżdżasz nim do klienta, tam gdzie świadczysz usługę, na szkolenie, do biura, do gabinetu, po towar, po wyposażenie -- słowem gdziekolwiek, oczywiście jeśli ma to związek z prowadzoną firmą. Od kupionego roweru możesz też odliczyć VAT. 100%.

Pomysł 2 -- motorower lub skuter 

Jeśli chodzi o motywację zakupu motoroweru lub skutera, jest tak samo jak z rowerem. Jeśli tylko podróżujesz w sprawach firmowych, możesz to robić motorowerem. Tutaj jest jednak pewna dodatkowa zaleta. Otóż taki skuter, czyli pojazd o pojemności do 45 cm 3, pozwala odliczyć 100% VAT-u nie tylko od kupna samego pojazdu, ale też od kupionej do niego benzyny. Jak pewnie pamiętacie, benzyna kupiona do samochodu osobowego nie pozwala na odliczenie VAT-u. A zatem to fajna sprawa!

Pomysł 3 -- wydatki mieszkaniowe

Mieszkasz i prowadzisz firmę w jednym miejscu? No to masz szansę na kolejne oszczędności. Otóż te wydatki mieszkaniowe, które i tak ponosisz, możesz zaliczyć w pewnej części do kosztów firmowych. W jak dużej? Ta część musi odpowiadać procentowi mieszkania używanego do celów firmowych. Na przykład, jeśli firma zajmuje 30% powierzchni, to do kosztów zaliczasz 30% opłat za media, które używasz do celów firmowych. W tym celu spisujesz oświadczenie, a koszty rozliczasz na podstawie np. dowodu zapłaty.

Pomysł 4 -- amortyzacja własnego mieszkania

Kolejny pomysł także wiąże się z mieszkaniem. Jeśli masz własne mieszkanie, w którym prowadzisz firmę, to możesz włączyć je do majątku firmy. Co to znaczy? Takie mieszkanie zapisujesz w tzw. środkach trwałych firmy, a następnie amortyzujesz, czyli co miesiąc zaliczasz do kosztów określony procent wartości mieszkania. Taka amortyzacja rozłożona jest na wiele lat, ale z drugiej strony wartość mieszkania jest na pewno duża, więc kwoty zaliczane do kosztów mogą być pokaźne. Warto to rozważyć.

Pomysł 5 -- kurs językowy lub szkolenie

Rozliczanie edukacji w firmie nie należy do najłatwiejszych, ale warto spróbować. Jak to działa? Kosztem może być ten wydatek na edukację, który służy firmie w danym momencie. Innymi słowy, nie może być wydatkiem „na przyszłość". I ten fakt trzeba udowodnić. Jakie są na to sposoby? 

Np. faktura dla klienta z Francji potwierdzi konieczność kursu francuskiego. Umowa z klientem z branży wykończeniowej potwierdzi konieczność kursu kładzenia płytek. I tak dalej. Niektóre kursy, np. marketingowe, mogą być uznane dla każdej branży, bo w końcu każda firma potrzebuje marketingu, ale co do tego nie ma jednak pewności -- rozliczając trzeba zachować ostrożność.

Tutaj trzeba też pamiętać, że kurs prawa jazdy kat. B praktycznie nigdy nie może być kosztem -- urzędnicy zwykle uznają, że taki wydatek ma charakter osobisty.

Oczywiście, innych ciekawych, może trochę nietypowych kosztów jest więcej. Możecie o nich przeczytać na blogu inFaktu. A jeśli Wy znacie jakieś własne, niecodzienne a sprawdzone koszty firmowe, które rozliczacie - podzielcie się w komentarzach. No i zasubksrybujcie jeszcze inFakt TV. Do zobaczenia.        

Komentarze


Andrzej Dąbrowski
A już zaczynałem Was lubić. Wrzucenie % mieszkania w koszty- a może powiecie o minusach tego rozwiązania? Podatek od nieruchomości - super sprawa, przykładowo 2 PLN/m2 od domu, ale 20 PLn/m2 od firmy. To jest zależne od gminy, jak ktoś mieszka w Warszawie (wysokie stawki) i ma dwupokojowe mieszkanie w bloku (małe wydatki na prąd i wodę) i będzie się rozliczać w ten sposób, to może się okazać że płaci więcej. Nie wiem jak z amortyzacją mieszkania, ale domyślam się, że wrzucenie na firmę oznacza wyznaczenie notarialne części lokalu, od tego jest podatek, opłaty, itp. jednak po zakończeniu amortyzacji zostaje się z lokalem biurowym, którego właścicielem jest firma. Sprzedajemy nie jak osoba prywatna, ale jak firma z VAT przez co jest znacznie droższe, do tego samemu odkupić też trudno bo VAT, a jakbyśmy chcieli zaniżać cenę to takie sytuacje bardzo pilnuje US. Jak się pisze poradnik to warto przemyśleć przykłady.
maksymilian lewandowski
Czy jezeli chodzi o skuter to do pojemnosci 45cm3? Czy może ta pojemność być większa lecz ma być to skuter?
VideoKursPL
W jakiej części mieszkanie można wrzucić w amortyzację. Jeśli załóżmy 40% mieszkania jest używane to można wrzucić tylko 40% w amortyzację, czy też całe mieszkanie?Super materiał!
Tomasz Nalewajk
A na jednoosobowej działalności można mieć i auto i skuter i rower? 
Maciej Plater-Zyberk
Myślę o rowerze, dobrze wiedzieć!
MusicJunkiePl
Fajny materiał, jednak podkład muzyczny jest zbyt głośny, a właściwie zbyt inwazyjny nie stosuje się "dzwonkowych" podkładów przy nieustającej narracji, bo bardzo przeszkadzają w odbiorze i dekoncentrują. Przemyślcie to. Pozdrawiam.