Wybierz format pliku, który chcesz pobrać

Bazylika Świętego Krzyża - Warszawa - Krakowskie Przedmieście 3

Dodano: 2013-09-16

Wyświetleń: 7267

Czas trwania: 03:41

Opis materiału Bazylika Świętego Krzyża - Warszawa - Krakowskie Przedmieście 3


         Kościół Świętego Krzyża znajduje się przy Krakowskim Przedmieściu 3 w Warszawie w dzielnicy Śródmieście. Jest własnością księży misjonarzy (Zgromadzenie Księży Misjonarzy świętego Wincentego á Paulo).
Wydarzenia historyczne.
Tu w 1683 król Jan III Sobieski zawierzył Bogu siebie i Ojczyznę przed wyprawą na Wiedeń.
14 marca 1745 odbył się tu chrzest gen. Kazimierza Pułaskiego, marszałka Konfederacji Barskiej, bohatera walk o niepodległość USA, poległego w bitwie pod Savannah (1779)
Od 1765 król Stanisław August Poniatowski każdego roku w dniu swojego patrona 8 maja nadawał w tym kościele Order św. Stanisława.
3 maja 1792 odbyło się tu uroczyste posiedzenie Sejmu Rzeczypospolitej, w pierwszą rocznicę uchwalenia konstytucji 3 maja.
W 1881 roku, na skutek wydarzeń, w budynku kościoła, rozpoczął się w Warszawie pogrom Żydów.
W 1974 w kościele głosił kazania (zwane kazaniami świętokrzyskimi) prymas Polski kardynał Stefan Wyszyński, przypominając w nich o podstawowych prawach i wolnościach obywatelskich, i opowiadając się za godnym życiem obywateli i przeciwko wszechwładzy państwa nad obywatelami.
Wieczorem 13 czerwca 1987 spotkał się tu z ok. 1500 przedstawicielami środowisk twórczych z całej Polski papież Jan Paweł II. Osią papieskiej homilii były słowa z Promethidiona Cypriana Kamila Norwida: Bo piękno na to jest, by zachwycało do pracy -- praca, by się zmartwychwstało.
więcej:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Bazylika_Świętego_Krzyża_w_Warszawie        

Komentarze


podlasie2012
Czy ten idiota ks Tadeusz Rutkowski to jeszcze żyje?
Garden - Stefan Gabara