Wybierz format pliku, który chcesz pobrać

Jędrek o historii - Odc. 1 - Alkohole i uczty

Dodano: 2014-04-02

Wyświetleń: 910402

Czas trwania: 18:38

Opis materiału Jędrek o historii - Odc. 1 - Alkohole i uczty


         https://www.facebook.com/surgepolonia
W pierwszym odcinku serii Jędrek, kasztelan zamku Chojnik, opowiada m.in. o tym, dlaczego warto pić dobre piwo oraz co na zamku w Malborku robiły papuzie języczki.        

Komentarze


MARK MIGER
fajne wykłady, jestem za i przy okazji wpadniemy na miodzik..
Tigro Mortadella
Jeśli chodzi o alkohole i ich wpływ na historię Polski . Piwo zawiera jako swój główny składnik LUPULINĘ( Gruczoły chmielowe, farm. Lupulinum ) . Jest jednym z nielicznych roślinnych środków ziołowych .Posiadających specyficzne właściwości tłumiące bardzo silnie popęd płciowy u człowieka. Lupulina blokuje pracę jąder i jajników . Narody pijące piwo z chmielem to skacapniałe, pełne ślimakowatych mężczyzn - brzuchaczy ( efekt rozregulowania gospodarki hormonalnej przez chmiel ) . Całkowicie pozbawionych woli walki ,ospałych ,schorowanych nie mogących już po 35 roku życia utrzymać wzwodu karykatur mężczyzn. Którymi łatwo jest rządzić.Lupulina nasila też objawy depresji i silnie uzależnia. W Polsce ekspansja piwa z chmielem rozpoczęła się od czasów Lutra znacznie nabrała tępa za Bismarcka . Apogeum osiągnęło w czasach współczesnych. Ciekawostka - Słowianie i Polacy do mniej więcej szesnastego wieku . Pili piwo BEZ CHMIELU tzw. Gruit. Oczywiście znano chmiel ale stosowano go tylko włącznie do wyrabiania leków uspokajających i otumaniających dla psychicznie chorych.. Z WINEM rzecz się ma zgoła inaczej. Narody pijące powszechnie wina są agresywne. To narody ognistych , bojowych , jurnych ,,Ogierów o burzliwej krwi ,, . Takimi narodami ,,trudno się rządzi,, I takim krajem ludzi pijących wina. Była przez wiele stuleci w czasach swojej świetności Korona , Rzeczpospolita ... Prym wiódł węgierski Tokaj którego w 17 wieku sprowadzaliśmy 4 miliony litrów rocznie. Bez słynnego Tokaja Esencja zwanego ,,Kapką,, Husaria w pole nie wyruszała . Kiedy Polska przestała być ,, narodem wina,, a stała się narodem piwa z chmielem. ... To skończyła się Polska i nastały rozbiory. Miody pitne- to napoje niskoalkoholowe . Działają podobnie jak wino. Ciężkie alkohole Jeszcze za czasów Cara Piotra Wielkiego . Wódka miała tylko maksymalnie 17 % alkoholu. Narody pijące ogromne ilości wódki 38 % to narody upadłe ,zbydlęconych niewolników. I to tyle.
Bartlomiej Swierczynski
a jakies inne książki ze średniowiecznymi przepisami ? Jak ktoś zna nie poda
Konrad Kobierski
Gościu ma, naprawdę wielkie pojęcie o ŚREDNIOWIECZU ale z urojeń sennych. Czego nie zrozumiał, wyśnił. Czytał dużo - ale nie na temat ! Proponuję kroniki arabskie - Panie Jędrek.
streamfon
Pięknie opowiada o tym alkoholu :D
Jakub Fitrzyk
Jak zostać kasztelanem?
Marek Dorsz
Czy moze ktos wie co jara ten gosc . Wino szybko kwasnialo i sie psulo. Piwo niekonserwowane , niepasteryzowane targane konmi ze Swidnicy do Torunia sie nie psulo. Co Ty sciemniasz gosciu ? W Polsce spada spozycie alkoholu ? Alkoholizm w Polsce jest wielkim problemem. Mieso na sredniowiecznej uczcie - smiech na sali . Facet kup sobie mlot 5 kg i sie walnij nim w leb.Najdrozsza przyprawa jest szafran a nie pieprz. Krolowa Bona przywiozla do Polski wloszczyzne a nie pomidory. Pomidor to nie wloszczyzna. Jedrek - gdyby glupota miala skrzydla to Ty latalbys jak orzel .
Paweł Ługiewicz
Miód pitny - jedyny słuszny trunek warty picia
Mariuchente
Uwielbiam jak Pan o tym wszystkim opowiada. Proszę rozważyć wznowienie działalności na Youtube
Marek k
Rzeki były zanieczyszczone deszczówką.... przecież to woda destylowana ,super czysta .